Kaimynai įžengė į Lietuvos draudimo rinką. Ką jie siūlo žemdirbiams?

30. Bal, 2020

Latvijos kapitalo draudimo bendrovė „EURORISK“ įžengė į Lietuvos rinką ir jau siūlo žemdirbiams palankiomis sąlygomis draustis kompanijoje „EURORISK Lietuva“. Šiandien pakalbinome vieną iš būsimų įmonės klientų, apsisprendusių drausti pasėlius nuo sausros. Gintautas Džiautas. Jis ūkininkauja Ukmergės krašte, valdo 40 hektarų ūkį.

Kaip, jūsų nuomone, peržiemojo pasėliai?

Kad iš tikrųjų tos žiemos kaip ir nebuvo. Žiemkenčiai „peržiemojo“ puikiai. Tačiau atrodo, kad augalai taip ir nebuvo užmigę. Apskritai pasėlių būklė yra gera. Yra vietų, kur miško gyvūnai pridarė nemažai žalos. Tačiau, palyginti su praėjusiais metais, gyvūnų padaryta žala yra sąlyginai nedidelė. Kadangi šią žiemą trūko sniego dangos, gyvūnai galėjo maitintis kitose vietose. Žinoma, pavasarį, kaip visada, pasėlių laukuose maitinasi migruojančios žąsys. Nuo jų neapsisaugosi, tačiau po laukų apžiūros matyti, kad laukų atsėti nereikės.

Kaip sprendžiate galimų nuostolių suvaldymo problemą? Ar teko kada nors drausti pasėlius?

Deja, neteko. Nemažai tuo domėjausi, skaičiavau, bet taip ir nebuvau apsidraudęs. Iki šiol kiekvienais metais man likdavo sėklos. Ją laikiau kaip rezervą nenumatytoms situacijoms. Praėjusiais metais mano dirbami laukai kentėjo nuo sausros – bet oro sąlygos nuolat keičiasi. Tokios sausros nėra tipiškos mūsų platumoms, tačiau pastarieji keleri metai buvo išties beprotiški. Nors važiuok prie upės, vežk vandenį ir laistyk laukus.

Kokią įtaką jūsų ūkiui padarė sausra?

2018 ir 2019 metais sausra buvo nevaldoma. Ji suniokojo viską. Manau, kad dėl to ir nukentėjau! Vos tik pasėjus vasarojus, prasidėjo sausra. Norint, kad sėkla sudygtų ir sėkmingai prasidėtų vegetacija, nuo pat pradžių reikalinga drėgmė. Bet jau  ir prieš vegetaciją viskas buvo sausa, o tai daro didelę įtaką augalų vystymuisi ir jų produktyvumui.

Kaip vertinate dabartinę situaciją, kai vėl pradedama kalbėti apie sausrą?

Pasėliams jau dabar pradeda trūkti drėgmės. Vietomis žemė jau pradeda dulkėti. Girdėjau, kad meteorologai žada sausrą ir šiais metais. Didelė tikimybė, kad trečius metus iš eilės ji Lietuvoje bus. Tai išties neramina.

Iš kur sužinojote apie sausros draudimą?

Iš giminaičių Latvijoje. Puseserės vyras turi ūkį, pernai apdraudė savo dirbamus laukus. Todėl, kai išgirdau, kad Latvijoje yra draudimas nuo sausros ir galimybė gauti kompensaciją, žinoma, pirmas mano klausimas buvo, kaip aš galiu gauti šį draudimą.

Jūsų portale perskaičiau, kad „VanderSat“ palydovo matavimo technologija yra moderni – palydovo matavimai atliekami kiekvieną dieną, ir kuo didesnė saura, tuo didesnę kompensaciją galima gauti, jei bus nustatyta žala. „VaderSat“ palydovas atlieka matavimus visoje Europoje, o tai reiškia – ir Lietuvoje. Paprašiau savo pusseserės vyro susisiekti su Latvijos „VanderSat“ atstovybe, kad peržiūrėtų mano dirbamų laukų matavimo duomenis ir atsiųstų 2020 metų prognozes. Sužinojau, kad Latvijoje vyriausybė skatina ūkininkus apsidrausti ir padengia iki 70 proc. sausros draudimo įmokos. Manau, tai daug ką keičia! Be to, kaip jie minėjo, draudimo įmoka už kviečius yra mažesnė nei 10 eurų už hektarą. Tai labai nedideli pinigai!

Kokius duomenis jums atsiuntė „VanderSat“?

„VanderSat“ man atsiuntė tokius 2019 m. duomenis:  

Viskas aišku ir suprantama. Ukmergės krašte 2019 metais didelė sausra užfiksuota pačiais svarbiausiais augalų vystymosi etapais, kai labiausiai reikėjo drėgmės. Jei iki šiol gyvenau kategoriškai tikėdamas, kad su viskuo galiu susitvarkyti pats, tai dabar viskas per daug greitai kinta. Ir žemės ūkis yra pirmasis, kuris pajunta šiuos klimato pokyčius.

Plačiau apie sausros draudimą galite sužinoti susisiekę su „EURORISK Lietuva“ generaliniu direktoriumi Vents Aperans, tel. +370 615 76666, el. paštas agro@eurorisk.lt