„VanderSat“ palydovinės technologijos žemės ūkyje – ateitis jau dabar

30. Bal, 2020

Praėjusiais metais Lietuvoje buvo valstybės lygiu paskelbta ekstremali sausra. Ji truko kelis mėnesius ir paveikė didžiąją šalies dalį, padarydama didelę žalą žemės ūkiui ir šalies ekonomikai apskritai. Pastaraisiais metais sausros ir netipinės oro sąlygos, tiek visoje Europoje, tiek ir mūsų klimato zonose, ūkininkams kelia didelį nerimą. Žemės ūkis yra ta sritis, kuri jautriausiai reaguoja į klimato kaitą.

Lietuvoje dirbamoji žemė sudaro apie 3 milijonus hektarų nuo visų žemės ūkio naudmenų, iš kurių apie 20 proc. pasėlių yra apdrausta.

Statistiškai didžiausią žalą pasėliams sukelia žiemos šalčiai ir lietaus audros, tačiau prognozuojama, kad šias dvi problemas netrukus nustelbs sausros rizika. Yra žinoma, kad orus prognozuoti tampa vis sunkiau, o netipinės oro sąlygos ūkiams sukelia vis didesnių nuostolių. Tuo pačiu būtina ieškoti būdų, kaip padidinti žemės ūkių efektyvumą, optimizuoti gamybai reikalingų žaliavų kiekį, padidinti derlių ir sumažinti nuostolius. Palydovinių duomenų naudojimas, kai nauja technologijų sritis, jau yra prieinamos ir šiandien bei gali padėti spręsti minėtas problemas.

Olandijos įmonė „VanderSat“, analizuodama palydovinių technologijų pagalba gautus duomenis, gali nustatyti augalams būtina vandens kiekį dirvožemyje ir šių duomenų pagalba prognozuoti derlių. Šiais metais „VanderSat“ padidino investicijas, kad palydovinius matavimus galėtų vykdyti ne tik Europoje, bet ir visame pasaulyje.

Šiuo metu „VanderSat“ palydovinės technologijos duomenimis stebima daugiau kaip 100 milijonų hektarų žemės ūkio paskirties žemės visame pasaulyje, įskaitant kiekvieną tokį hektarą Lietuvoje. Žemės ūkio paskirties žemės Lietuvoje duomenys atnaujinami kasdien. Kadangi „VanderSat“ matavimai parodo, koks yra drėgmės lygis dirvožemyje, jau pavasario pradžioje galima įvertinti, koks yra dirvožemio drėgmės deficitas ir ar yra fiksuojama sausra.


Šiuolaikinių technologijų srityje „VanderSat“ yra sukaupusi daugiau kaip 20 metų mokslinių tyrimų patirtį, leidžiančią įvertinti bet kurį žemės ūkio paskirties žemės vienetą, kurio skiriamoji geba yra iki 100 x 100 metrų (1 ha). Tam pasiekti naudojama vadinamosios pasyviosios mikrobangos technologija, kuria matuojamas natūralus žemės spiduliavimas. Šiems matavimams netrukdo net debesų sluoksniai ar tamsa.

„VanderSat“ technologinės naujovės turi ir socialinį tikslą: dėl klimato pokyčių ir sparčiai augančio planetos gyventojų skaičiaus, šios rūšies informacija gali būti labai svarbi kovojant su pasauline maisto ir geriamojo vandens krize. Tačiau ne mažiau svarbu, kad technologijos palengvintų ūkininkų darbą ir padidintų ūkių stabilumą ir tvarią veiklą.

„VanderSat“ duomenis naudoja ne tik dideli ūkiai, bet ir draudimo įmonės, kad apskaičiuotų riziką ir galimą žalą pasėliams. Apsidraudę nuo sausros ūkininkai galėtų pasirūpinti savo finansiniu stabilumu. Jei įmanoma tiksliai ir patikimai stebėti ir apdrausti kiekvieną Lietuvos žemės ūkio naudmenų hektarą, tuomet su sausra susijusi rizika gali būti sumažinta iki minimumo, kartu pasiekiant didesnę finansinę apsaugą.

Plačiau apie „VaderSat“ technologiją ir draudimą nuo sausros galite sužinoti susisiekę su „EURORISK Lietuva“ generaliniu direktoriumi Vents Aperans, tel. +370 615 76666, el. paštas agro@eurorisk.lt